forex trading logo

DOCSIS NEDİR?


Son yıllarda kablo TV sektörü geleneksel ana işleri olan kablo üzerinden TV yayınlarının evlere ulaştırılması hizmetinin yanında video, ses ve data gibi diğer telekomünikasyon hizmetlerini de müşterilerine sunmaya başladılar. Docsis uyumlu kablo modemler sektördeki bu değişime imkan veren en önemli cihazlardandır.

DOCSIS, (Data Over Cable Service Interface Specification-Kablo Hizmetleri Üzerinden Veri Arayüz Özellikleri) mevcut kablo TV şebekeleri üzerinden yüksek hızlı veri iletimine imkan sağlayan uluslararası bir telekomünikasyon standartıdır. Birçok kablo TV operatörü, fiber optik ve geleneksel koaksiyel kabloların kombinasyonundan meydana gelen hibrit fiber koaksiyel (HFC-hybrid fiber coaxial) alt yapıları üzerinden çift-yönlü ekstra yüksek hızlı internet hizmeti sunmak için bu standartı kullanmaktadır.

Kablo modemler için en önemli standartlardan olan DOCSIS aynı zamanda interaktif kablo uygulamaları için tasarlanmış Set Top Box cihazlarında da kullanılmaya başlanmıştır.

İlk DOCSIS sürümü DOCSIS 1.0 olup Mart 1997 de yayınlanmıştır. Nisan 1999’da ise servis kalite kabiliyetinin eklenmesi ile 1.1 sürümü tanıtılmıştır. IP telefon gibi iki yönlü (simetrik) iletişim servislerine olan talebin artması ile DOCSIS’te revizyon yapılmış ve yukarı yönde iletişim (upstream transmission) hızlarında artış sağlayan DOCSIS 2.0 sürümü Aralık 2001’de yayınlanmıştır. DOCSIS 2.0’da DOCSIS 1.1’e göre üç kata kadar yukarı yönde iletişim (upstream transmission) kapasitesine ulaşılabilmektedir. Son olarak da aşağı (downstream) ve yukarı (upstream) yönde iletişim hızlarını arttıran ayrıca IPv6 (Internet Protocol version 6) desteği sağlayan DOCSIS 3.0 sürümü Ağustos 2006’da yayınlanmıştır.

Özetle DOCSIS kablo modeminiz ile size internet hizmeti sağlamada kullanılan kablo tv şebekesindeki kablo modem sonlandırma sistemi (CMTS-Cable Modem Termination System) gibi diğer ekipmanların nasıl haberleşeceğini tanımlayan çok önemli bir standarttır. Örnek olarak sahip olduğunuz kablo modem sadece DOCSIS 1.0 destekli ve sistem DOCSIS 2.0 olarak çalışıyorsa internet bağlantı hızınız DOCSIS 1.0 hızında olacaktır.

UYDUNET'in kaliteli ve sağlıklı internet erişimi sunmak için yaptığı iyileştirme çalışmalarıyla uyum sağlamak ve sorunlarla karşılaşmamak için, kablolu modem satın alırken mutlaka Docsis 2.0 desteği olmasına dikkat ediniz. Docsis 2.0 desteği olmayan modemleri almayınız. 

ONLINE SATIŞ


Tüm Ürünleri Listele


Kapsamlı Arama

FIRSAT ÜRÜNÜ


ALIŞ-VERİŞ SEPETİNİZ

VirtueMart
Alışveriş sepetiniz boş.

FIRSAT

KAMPANYALAR

İSMİNİZİ VE E-POSTA ADRESİNİZİ BIRAKIN, TELEDÜNYA ve UYDUNET KAMPANYALARINDAN ÖNCE SİZİN HABERİNİZ OLSUN !...
Kampanyalar
Teledünya Kampanyaları
Uydunet Kampanyaları
Kampanya duyuruları dışında e-posta gönderilmeyecektir...

Facebook Sayfamız

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.ComPowered_by kabloteknik.